• Nagy-Somlói Borvidék, Somló-hegy

    A Somló mitikus, a Somló megismételhetetlen. A különlegességét csak egyfelől adja a terroir, hírnevét legalább annyira formálja a rajta gazdálkodó borász.

    A kis újhullámos Somlói Vándor pincében igazi hagyományos borkészítés zajlik. A beszédes „Vándor” elnevezés utal a borász kalandos, városokon átívelő életútjára, aminek köszönhetően hobbiból szenvedély, munkából hivatás lett.

  • Pannonhalmi Borvidék, Pannonhalma

    A Pannonhalmán megtelepedett bencés szerzetesek a korábbi évszázadokban szoros kapcsolatban álltak a borkészítéssel és a szőlőtermesztéssel. A II. világháború és az azt követő kommunizmus időszakában e tradíció megszakadt. A rendszerváltás után – Várszegi Asztrik püspök-főapát gondolatai idézve- a szabadság kínálta lehetőséggel élve sokak jóakaratával és segítségével sikerült új életre kelteni az évezredes, kényszerből megszakadt bencés szőlő- és borkultúrát, amely a 2000-es évek óta reneszánszát éli. A Főapátság mára nemcsak kiváló borairól, de gyógynövénylikőréről, olajairól és söréről egyarát híres.

  • Pannonhalmi Borvidék, Győrújbarát

    A családi tulajdonban lévő pincészetet 1980-ban alapították. Jelenleg 65 hektáron folyik a gazdálkodás. Bár a kínálatban vörösborokkal is találkozunk, a pince fő vonalát a fehérborok jelentik. A régióra oly jellemző Rajnai- és Olaszrizling mellett igen kedvelt fajták a Sauvignon Blanc, a Chardonnay és a Müller-Thurgau.

  • Balaton-felvidéki Borvidék, Köveskál

    A „magyar Provence”-nak is nevezett Káli-medencében található pincészet olyan évszázados családi generációkon alapul, ahol fontosak a hagyományok: a borkészítés és a szőlőművelés tudománya apáról fiúra száll. A pincénél alap a természetesség: érett szőlőből, vegyszerek nélkül, a szőlő biológiai egyensúlyának elérésével és tiszteletben tartásával készítik boraikat.

  • Balaton-felvidéki Borvidék, Mindszentkálla

    A Veszprémi Érsekség 1277 óta foglalkozik szőlőtermesztéssel és borkészítéssel. Az Érseki Pincészet a mai napig két, saját tulajdonú birtokon (Felsőörsön és Mindszentkállán) folytat szőlőművelést, egyházmegyei keretek között. A főbb szőlőfajták a Sauvignon Blanc, a Rajnai Rizling, az Olaszrizling, a Kékfrankos és a Pinot Noir. Múlt, tradíció és folytonosság egyaránt jellemzi a pincészetet.

  • Badacsonyi Borvidék, Badacsonytomaj

    A pincészetnél történelmi borvidékhez méltóan fahordós, komoly beltartalmú száraz fehérborokat készítenek, és olyan őshonos fajtákkal is dolgoznak, mint a kéknyelű vagy a bakator. Mindennemű fajélesztő és segédanyagok nélkül ismerhetjük meg Badacsony „komolyabb” arcát.

  • Badacsonyi Borvidék, Badacsonytomaj

    A Pátzay Borbirtok a Badacsony természeti adottságait és egyediségét nemcsak a minerális ízvilágú hagyományos fajtákon keresztül mutatja be, hanem bebizonyítja, hogy Badacsony vulkanikus karaktere kimondottan kedvez olyan szőlőknek is, mint a rajnai rizling vagy a pinot noir.

  • Balatonfüred-Csopak, Balatonfüred

    Az organikusan gazdálkodó családi borászat története 2014-ben, néhány hektár szőlővel kezdődött. A Balatonfüred-Csopaki borvidék legjellemzőbb fajtája, az olaszrizling mellett szürkebaráttal, merlot-val, kékfrankossal és zweigelttel is foglalkoznak fajtaborként és házasításokként egyaránt. A könnyed, reduktív borok mellett hordós érlelésű dűlőválogatott prémium tételeket is készítenek.

  • Villányi Borvidék, Villány

    Hobbiból szenvedély, szenvedélyből hivatás. A Heumann házaspár eleinte csak szabadidős tevékenységként tekintett a szőlőművelésre, majd az idő előrehaladtával egyre jobban elmélyültek a borászat rejtelmeiben. Mára a bor szenvedélyük és hivatásuk lett, a minőség pedig a legfőbb alapelvük. Blue Secret nevű tételük nyerte el az Újpest Város Bora 2022 címet.

  • Villány, Siklós

    A birtok a Villányi hegység déli lankáján, Máriagyűd és a Tenkes Csárda között félúton található. Ipacs Szabó István, a Vylyan Pincészet főborásza hobbiként hozta létre a saját pincészetét, ahol főként cabernet franc található. Célja, hogy a kézzel művelt birtokon kiváló minőségű, természetes borokat hozzon létre.

  • Villányi Borvidék, Babarcszőlős

    Legyen vörös, fehér, rozé vagy épp habzó bor - Rupperték szortimentjében mindegyik megtalálható. A borászat hitvallása egyszerű: természetes ízvilágú, kiváló minőségű borokat készíteni magas technológiai színvonallal és minimális vegyszerterheléssel. Semmi plusz, csak a bor!

  • Szekszárdi Borvidék, Szekszárd

    A pincénél a szőlő feldolgozása során, a szekszárdi borvidéken legalább hatszáz éves múlttal rendelkező kézműves hagyományokat alkalmazzák kiegészítve azokat modern eszközökkel és eljárásokkal. A klasszikus vörösborok mellett a rozék és fehérborok kedvelői is megtalálják kedvenceiket. . 2019-ben Cabernet Sauvignon-, 2020-ban Bikavér válogatásuk érdemelte ki az Újpest Város Bora megtisztelő címet.

  • Szekszárdi Borvidék, Szekszárd

    A család az 1700-as évek óta foglalkozik szőlőtermesztéssel és borkészítéssel. A nagymúltú szekszárdi pince kínálatában főként vörösborokat találunk. A világfajták mellett nagy hangsúlyt kapnak a tájjelegű szőlőfajták, de üde rozét, valamint déli stílusú fehérborokat is készítenek.

  • Szekszárdi Borvidék, Szekszárd

    A 2001-ben alapított szekszárdi pince nagyrészt vörösborok készítésével foglalkozik, de egy rozé és egy fehérbor is színesíti a választékot. A szőlőt kifejezetten minőségorientáltan, magas tőkekorlátozással termesztik, szüret után pedig irányított erjesztés technikával készítenek belőle bort. Ezt követően a fahordós pincében érlelődnek a vörösborok legalább egy évet, mielőtt palackba töltenék.

  • Szekszárdi Borvidék, Szekszárd

    A Szekszárdi borvidék szívében álló fiatalos családi pincészet célja, hogy mindenki számára érthető és elérhető, minőségi borokat készítsenek. Termékeik között friss, gyümölcsös fehér, rozé és vörösborokat találunk, melyeket első alkalommal kóstolhatunk az Újpesti BorVíkenden.

  • Szekszárdi Borvidék, Szekszárd

    A Szekretár birtok a szekszárdi borvidék déli részén található Nyéki hegyen fekszik, ahol a főbb szőlők a Cabernet Sauvignon, a Kékfrankos és a Merlot. A pincénél szőlőművelést a kezdetektől fogva a fenntartható gazdálkodás jegyében, ökológiai termesztésben művelik. Céljuk, hogy a termőhely adottságait legjobban kihasználva, kiváló minőségű borokat készítsenek.

  • Etyek-Budai Borvidék, Etyek

    Szövényi Áront és családját a bor hozta Etyekre; úgy gondolták, érdemes lenne megmutatni boraikban azt, amit ez a vidék tud: vibráló gyümölcsösséget, zamatot, fiatalosságot, nyüzsgést és pezsgést. 2007 óta töretlenül dolgoznak ezen a területen, az elhivatottságuk és a szenvedélyük pedig azóta is nő.ription

  • Etyek-Budai Borvidék, Kajászó

    A legenda szerint Dreher Antal kártyán nyerte el előző tulajdonosától azt a kajászói kastélyt, amely ma a pincészet otthona. A borászatot Vabrik Ferenc alapította 2011-ben. A borok a pince szomszédságában található 31 hektárnyi, saját ültetésű szőlőből készülnek. A szortimentben megtalálható Sauvignon Blanc, Rajnai Rizling, Szürkebarát, Zöld Veltelini, Chardonnay és Kékfrankos fajta is.

  • Mátrai Borvidék, Gyöngyöspata

    A pince 2017-ben kezdte meg működését, amikor Gyurasits Emőke és Hofmann Tibor Budapestet otthagyva a Mátrai borvidékre, a hétsoros pincefaluba, Gyöngyöspatára költözve kezdtek új életet, hogy szőlőt műveljenek és bort készítsenek. A néhány hektáros borászat célja olyan borok készítése, amik méltóképp megmutatják a Mátra mint termőhely összetettségét.

  • Mátrai Borvidék, Nagyréde

    A Bárdos Pincészet Nagyrédén található családi vállalkozás, melyet 1999-ben alapítottak. A borvidék adottságait kihasználva elsősorban könnyed fehér- és rozé borokat készítenek, de szortimentjükben hordós érlelésű borok is megtalálhatóak. A pince filozófiája szerint a korszerű technológiát a hagyományok ápolásával ötvözik.

  • Egri Borvidék, Eger

    A borászat Eger történelmi részén, a Verőszala utcai pincesoron található, ahol a modern technológiai vívmányokat kihasználva és a több száz éves hagyományokat követve készítik a világszínvonalú borokat. A jó bor lényege – vallják – az egyedülálló dűlőkben rejlik. Az egri bortermelő vidék legjobb terroir-jai közül három a Kovács Nimród Winery tulajdona.

  • Egri Borvidék, Eger

    A pince borászati eszmevilága szerint bort csak kifogástalan minőségű, egészséges és teljesen érett szőlőből, a lehető legkevesebb fejtéssel, természetesen szabad készíteni. A boroknak meg kell adni az időt az öntisztulásra és a stabilitás elérésére. Vallják, hogy a minőség nagy részben a szőlőben dől el, így a metszést, kötözést, hajtás- és fürtválogatást és természetesen a szüretet is gondos kézi munkával, a legnagyobb odafigyeléssel végzik.

  • Egri Borvidék, Eger

    A családi borászatban fiatalos lendülettel, de a szakmához illő komolysággal készülnek kis palackszámban a borok. Főként száraz tételekkel találkozunk, de igyekeznek kiszolgálni az édesebb ízek rajongóit is a kiváló minőségű késői szüretelésű fehérborokkal. A pincénél az egyediség a fontos nem pedig a tömeggyártás; a cél a bor lelkének megértése és megmutatása.

  • Bükki Borvidék, Nyékládháza

    A Gallay Kézműves Pince a Bükki Borvidék első családi boutiqe borászata. Borbély Roland birtoka a borvidék szívében található, a legmagasabb kategóriájú, első osztályú dűlőkben. Filozófiájuk szerint a környezet tudatos és fenntartható gazdálkodás mellett minőségi alapanyagból, prémium minőségű borokat készítenek. A munka ősztől őszig tart, családi csapatban, csömöszölni pedig elengedhetetlen! -mondják.

  • Tokaji Borvidék, Mád

    A pincészet Mádon, a Tokaji borrégió szívében, Európa mértani közepétől pár kilométerre található. Övék Mád leghosszabb, kétszintes, többször is díjazott pincerendszere, melynek meglátogatása hatalmas élmény. A borászatban a tökéletességre törekednek. Édes, száraz, valamint habzó boraikkal igyekeznek megmutatni a Tokaji borvidék sokszínű arcát. Filozófiájuk: tisztaság, hitelesség, következetesség.

  • Tokaji Borvidék, Tállya

    Három barát, három különböző karakter, egy közös projekt. A Tállyán található borászatban szerethető, viszonylag könnyen érthető, a termőhelyet bemutatni képes kiváló minőségű borokat készítenek. Céljuk, hogy közvetlen stílusukkal minél több embert szólítsanak meg és boraikon keresztül megmutassák a temőhely valódi arcát.

  • Tokaji Borvidék, Hercegkút

    A Naár Pincészet története generációkra nyúlik vissza. A sváb gyökerű család tagjai ma a Tokaj-Hegyaljai Hercegkúton készítik boraikat: főként furminttal, hárslevelűvel, sárgamuskotállyal, kövérszőlővel és zengővel foglalkoznak.

  • Ménes, Ménesi Borvidék, Erdély

    “A ménesi bor szikrát ad a szerelemnek, szárnyat a gondolatoknak, kandallótüzet a barátságnak”-vallják. A pincészet filozófiája a hagyományosan Kárpát-medencei fajtákat helyezi előnyben, területük 80%-án kék, 20%-án fehér szőlőt termesztenek A határontúli borászat egyik büszkesége a kadarkából készülő legendás vörös aszús bor is, ami Kadarisszima néven jelent meg.

  • Bánáti Borvidék, Temesrékás, Erdély

    Az Erdélyben található Rékás (Recas) a történelmi Magyarország egyik jelentős borvidéke volt. Már a római korban műveltek itt szőlőt. A Temesvártól mintegy 40 kilométerre található pincészet közel ezer hektáron gazdálkodik és mára Közép-Európa egyik legmodernebb technológiával rendelkező borászata. A pince kiemelkedő szőlőfajtái a Sauvignon Blanc, Chardonnay, Merlot, Cabernet Sauvignon és a jellemzően csak Erdélyben megtalálható Fekete Leányka.